Езоп – легендарний поет, засновник
жанру байки. Особливості змісту та побудови байок Езопа. «Езопова мова».
Мета:
закріпити знання учнів про байку, її складові; познайомити з особистістю і
творчістю Езопа; розкрити значення поняття «езопова мова»; формувати навички
аналізу творів Езопа; розвивати логічне мислення, навички виразного читання,
зв’язного мовлення; виховувати критичне ставлення до людських вад.
Очікувані
результати: переказувати близько до тексту зміст
байок; пояснити, чому Езопа вважають основоположником жанру байки; вміти
виразно читати; визначати навчальний зміст; коментувати зміст, будову і мораль
байки.
Основні
поняття: байка, алегорія, мораль, езопова мова.
Тип
уроку: комбінований
Форма проведення: урок – дослідження.
Обладнання:
байки Езопа; малюнки учнів; ілюстрації до байок.
ХІД УРОКУ
(За
допомогою перших букв складіть епіграф
нашого уроку)
Слисиця - Гкухгар - Ппбайка
Мммораль -
ОКрилоов - Рприятель
ІГліібов - Вввиноград - Аягняа
Юсиницяю -
Овоюоє - Ввведмідь
Чпччілка - Рхмарра - Дкодтик
Имузиики -
Ивіирш - Усміючись
Ссзозуля
- Тправдта
Ьпьівень - Иповчальний
Античний афоризм
І. Організаційний момент
ІІ.
Актуалізація опорних знань
Запитання до бесіди.
-Що таке байка? (Байка – це коротке
оповідання, найчастіше у віршованій формі, переважно сатиричного характеру).
-На які частини поділяють байку?
(Оповідна частина і мораль).
-Що таке мораль?
-Що таке алегорія? (Алегорія – художній
прийом, який полягає в зображені і характеристиці одних явищ чи образів через
інші).
-Назвіть письменників - байкарів. (Езоп,
Глібов, Крилов, Федр, Лафонтен ).
ІІІ.
Мотивація навчальної діяльності
Повідомлення теми і мети уроку (учні роблять
записи у зошитах).
Розповідь
учителя
-Чи задумувалися ви, якими були давні
греки? Звичайно, красивими фізично, розумними, вправними, сильними, бо жили у
світі Гармонії та Краси.
Гармонія душі і
тіла породжувала мудрість, якою доля наділяла своїх обранців. Серед таких модна
назвати й Езопа, ім’я якого оповите таємницями, ключі від яких поглинув час.
Жодних вірогідних відомостей про нього нема. Зате багато різних переказів і
легенд про цього мудрого співця, що жив у VI ст. до нашої ери.
ІV.
Вивчення нового матеріалу
-Розповідь
учнів про життєвий і творчий шлях Езопа.
Найславетніший
байкар світу, напівлегендарний Езоп народився у Давній Греції. Від народження
він був горбатим і дуже потворним. Все життя Езоп провів у рабстві. Принаймі,
так розповідають про нього легенди, хоча й невідомо чи існував Езоп насправді.
У багатьох
оповіданнях героєм яких був Езоп, він завжди виявляється мудрішим і
винахідливішим за свого пана, мудрішим за багатьох відомих мудреців. На основу
цих оповідань був складений цілий «життєпис» байкаря. Цікава легенда про смерть
Езопа: його скинули зі скелі дельфійські жерці, яким він дорікав за
користолюбство і захланність.
З іменем Езопа
нерозривно пов’язане становлення байки. Віршовані байки, як самостійний жанр,
відомі в Грецькій літературі з часів Архілоха. Езопу приписують цілий збірник
байок (їх - 426), написаних прозою. Склад цього збірника дуже строкатий: поряд
з добре відомими сюжетами, трапляються й анекдоти, що належать до
найрізноманітніших епох. Серед байок, які приписують Езопу, є чимало вже
знайомих нам («Вовк і Ягня», «Жаба і Віл», «Кінь та Осел», «Вовк і Журавель»,
«Крук і Лисиця» тощо).
Байки Езопа
вирізняються надзвичайною простотою, лаконічністю і словесною економністю
сюжету та моралі.
-
Скласти сенкан
«Езоп»
Езоп
Мудрий,
винахідливий,
Писав, висміював,
засуджував
Найславетніший
байкар Давньої Греції
Мудрець
-Читання
та аналіз байок Езопа.
«Вовк та Ягня»
(діти читають в ролях)
-Назвіть головних персонажів байки. (Вовк
та Ягня).
-Де відбувається дія? (На березі річки,
але пейзаж відсутній).
-Чи є у байці описи героїв? (Немає. Це
дає змогу зосередити увагу читачів на вчинках персонажів, тобто на дії ).
-Який прийом вигортав Езоп, щоб розкрити
характери героїв? (Діалог).
-Які слова вживає автор для
характеристики мови персонажів? (Вовк – став звинувачувати, зауважив, сказав;
Ягня – відповіло).
-Які репліки героїв допомагають розкрити
характери їхніх вчинків? (Вовк сильний, він приступливо дошкуляє бідному
Ягняті, шукає привід, аби звинуватити його, Ягня ж боязливе).
-Як ви гадаєте, чи був привід для
суперечки? (Ні. Ягня не могло чинити погано, бо взагалі стояло внизу. Вовкові
хотілося їсти. І суперечка створена штучно).
-Який фінал твору? (Трагічний).
-Чим зумовлений трагізм? (Вчинком Вовка
який не був справедливим).
-У чому криється мораль?
«Крук і Лисиця»
-Які герої діють у байці?
-Який тип людей змальовано в образі
Крука? (Нерозумних, дурних, надто довірливих людей, які легко піддаються
впливові і сприймають будь-які слова за щиру правду ).
-Який тип людей змальовано в образі
Лисиці? (Хитрі, лицемірні, нещирі, навіть підступні, які неправдою прагнуть
заволодіти тим, що їм не належить).
-Зі скількох частин складається оповідна
частина? (з трьох)
«Мурашка і Цикада»
Мораль: не можна
у житті бути безтурботними і не дбати про майбутнє.
Засуджуються:
лінощі, безпорадність, легковажне ставлення до життя.
«Хліборобові діти»
(спочатку мовчки, потім вголос).
Порівняльний аналіз вивчених байок.
Знайдіть риси, що є спільними для усіх байок Езопа. (Всі
написані прозою;одинакові за будовою: спочатку оповідь, а потім – мораль.
Обмежена кількістю героїв. Присутня алегорія).
Висновок.
Свої байки Езоп будував як алегоричні розповіді,
застосовуючи живу розмовну мову. Тому байки були
зрозумілі всім. Алегорична мова байок дістала назву «езопова мова».
Записи в
зошитах. «Езопова мова» - замаскований спосіб думок і натяками, недомовками
задля уникнення будь – яких заборон.
Робота з
епіграфом.
Як ви розумієте
зміст античного афоризму, що є епіграфом уроку? (За допомогою сміху байкар
намагається показати людям їхні вади з метою їх викорінення).
ІІІ.
Закріплення вивченого матеріалу.
Запитання для контролю.
Які проблеми
порушував Езоп у своїх байках? Якої мудрості ви навчилися? («Вовк і Ягня» -
засуджує кривдників; «Мурашка і Цикада» - засуджує лінощі, безпорадність,
легковажне ставлення до життя; «Хліборобські діти» - навчає, що людям слід завжди
жити у злагоді).
ІV.
Домашнє завдання
Виразно читати
байки. Підготувати повідомлення про Лафонтена. Повторити поняття «байка»,
«алегорія», «мораль», «езопова мова».
Цікавий урок, впізнаю розробку справжнього професіонала в нашій школі)))) шкода, що в свій час я не навчалася у Вас.А директору нашому повезло)))) І саме тому ми маємо такого хорошого керівника.
ВідповістиВидалити